Minden, ami baromfi!

Ez az oldal baromfikról szól, tenyésztőknek hasznos tippeket ad és kezdő baromfitenyésztőket tanácsokkal segíti. Számos baromfival foglalkozik az oldal, mindenről van egy kis érdekesség. Heti szinten új dolgok vannak itt. Jó időtöltést a honlapon! ;)

    TAVASZI TYÚKTARTÁS

 

Elkezdődött a tavaszi baromfinevelés időszaka.  A csirke a legegyszerűbben tartható haszonállat, emellett az egyik leggazdaságosabb is.

 

Baromfitartás - alapok

2,5 kg takarmányra van szüksége 1 kg súlygyarapodáshoz, míg a sertésnek 4-5 kg-ra (természetes takarmányból számítva). Újdonsült állatok beszerzése történhet napos illetve előnevelt, azaz 4 hetes korban. ( Amely előnevelt általában jó, ha 3 hetes, jelenlegi broiler csirkék megfelelő takarmányon 4 hét alatt az 1 kilós súlyt is elérik) Sokan tartanak a napos baromfineveléstől, pedig nagyanyáink primitívebb körülmények közt is sikeresen művelték. A baromfivásárlását előre kell tervezni. Fajtaválasztásnál tekintettel kell lenni a felhasználás céljára, kezdő baromfitartóknak javaslom, válasszanak őshonos vagy kettőshasznú fajtát.


Baromfitartás – naposcsibék nevelése

Fontos megfelelő életteret kialakítani, ha már háztáji, ne csak betonon kapirgáljon. Szállítás során gondoskodjunk a szállító jármű huzatmentességéről és megfelelő hőmérsékletéről. Az ól legyen száraz, fertőtlenített, mentes kórokozóktól mivel a fertőzöttség megnöveli a napos kori elhullást. Napos korban zárt térben szükséges tartani a csibéket, 32-34 fokos hőmérsékleten, melyet fokozatosan csökkentünk. (hetente 3 Celsius fokkal). Fűtésről gondoskodhatunk kályhával, infra lámpával. Mindkét fűtőeszköznél használjunk védőrácsot az állatok védelmére. Fontos a folyamatos száraz almozás, mely történhet forgáccsal illetve szalmatörekkel. Az alom lehet folyamatosan növekvő, nem szükséges a szennyezett alom kiszedése, elég, ha folyamatosan felülszórjuk.


Baromfitartás - etetés

Takarmányozás tekintetében mindenki belátására bízom a táp használatát. Nagyban növeli a súlygyarapodást, cserében rontja a hús minőségét. Véleményem szerint első héten ajánlatos granulált tápot etetni a csibékkel, ezután folyamatosan csökkenthetjük a táp etetését. Fontos a folyamatosság elve, takarmányváltásnál első nap keverjünk 10% általunk összeállított keveréket a granulátumhoz és ezt napi 10 %-al növeljük. Természetes takarmányt beszerezhetünk bármely takarmányboltban. Ezek aránya: 60% kukorica, 23% búza, 10% napraforgó, 5 % takarmányborsó, 2% takarmánymész. Mindezt darálva homogén formában etessük. Daráló és idő hiányában javaslom a borsós vegyes dara etetését, mely szintén minden takarmányra szakosodott boltban kapható. Az etetés történhet tálkából, etetővályúból illetve önetetőből. Takarmány pazarlás elkerülése végett javaslom baromfi részére kialakított etető beszerzését. Az eledel folyamatosan legyen előttük, fogyasszák kedvük szerint korlátozás nélkül (ad libitum).Ivóvíz ellátáshoz viszont ajánlatos egy egyszerű önitató beszerzése, hogy a jószágok folyadékellátása állandó legyen.


Baromfitartás – kint a szabadban

Amint elérik a 4. hetet, kiengedhetjük őket a szabadba, ügyeljünk itt is a folyamatosság elvére. Első nap pár órát és ezt naponta növeljük. Éjszakára zárjuk őket ólba ezzel, óvhatjuk a meghűléstől az állományunkat, másrészt védve vannak a ragadozóktól is. Szükség esetén gondoskodjunk éjszakai fűtésről, 8 hetes korig a hőmérséklet ne csökkenjen 20 fok alá.

 

Tavasszal a tyúkok

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 71
Heti: 176
Havi: 1 705
Össz.: 266 897

Látogatottság növelés
Oldal: Tavaszi tyúktartás
Minden, ami baromfi! - © 2008 - 2024 - mindenamibaromfi.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »