Minden, ami baromfi!

Ez az oldal baromfikról szól, tenyésztőknek hasznos tippeket ad és kezdő baromfitenyésztőket tanácsokkal segíti. Számos baromfival foglalkozik az oldal, mindenről van egy kis érdekesség. Heti szinten új dolgok vannak itt. Jó időtöltést a honlapon! ;)

                               A PULYKÁK

TÖRTÉNETE:

A pulyka a legnagyobb testű baromfifajta. Magyarországi fajtái védettek. Őse az Észak-Amerikában ma is megtalálható vadpulyka. Háziasítása i. e. 1. évezred elején kezdődhetett, valószínűleg mexikói indián népek által. Írásos bizonyítékok szerint Európába a spanyolok hozták be. Hazánkba a török közvetítéssel került a 16. században, és indiai tyúknak hívták. II. Lajos király említi is egyik levelében, amit a milánói herceg követének írt.

A Duna-Tisza közén a magyar parlagi pulyka két színváltozata, a fekete és a fehér terjedt el, de a nagyobb testű és a jobb tollhasznosítású fehér lassan kiszorította a feketét. Dél-Magyarországon és Boszniában pedig a harmadik változat volt kedvelt, a rézpulyka.

A 20. század elején megnőtt az Amerikából újabban behozott és nagyobb testű bronzpulyka szerepe, és kezdte kiszorítani a hagyományos fajtákat. A második világháború után ez a folyamat felgyorsult. A fajtatiszta szaporítás mellett keresztezték a magyar pulykával, amelynek fajtatiszta változatai már csak szórványosan voltak fellelhetők. Az 1970-es évek közepén, a génbanki állományok létrehozásának folyamán sikerült felkutatni fajtatiszta egyedeket. Debrecenben a bronz- és a fekete pulykából, Bugacon a rézpulykából alakítottak ki állományt.

Ma a fenntartó tenyésztést a Debreceni Egyetemen és Gödöllőn, a Kisállattenyésztési Kutatóintézetben végzik.

 

MAGYAR PULYKA: 

Fekete és fehér színváltozata ismert. A fehér pulyka nagyobb testű, a kakas 6–8 kg, a tojó 5–6 kg súlyú. Tolla is értékes volt, kiváltképp a hónalj alatti „marabutoll”. Évente 30-40 tojást rak. A testsúly növelése érdekében egy időben a mexikói fehér pulykával keresztezték. A fekete változat egyöntetű fekete színű. A kakas 6–7 kg, a tojó 4–5 kg súlyú, évi tojástermelése 25-50 db. Mindkét változatot külterjesen tartják, s húsuk kitűnő minőségű. Edzettek, ellenállóak, elsősorban rovarevőek.

imagesca51v452.jpg

Magyar fehérpulyka, kakas.

 a.jpg

 Magyar fehérpulyka, tojó.

RÉZPULYKA:

Más elnevezés: indiai tyúk

 A tojók testtömege kifejlett korban 7 kg, a kakasoké 8–10 kg. Színeloszlása a bronzpulykáéhoz hasonló, azzal a különbséggel, hogy a bronzpulyka sötét színei a rézpulykánál a sötét rézvöröstől a fakóbb rozsdavörösig változhat. A fehér tollsávok ugyanott találhatóak. A láb rózsaszínű, a bőr fehér. A tojó valamivel világosabb árnyalatú. A szakáll - amely mindig fekete - a világosabb toll miatt jobban szembetűnő. A tojásai változóan pettyezettek, súlyuk 70-90 g. A csőr és a köröm világos csontszínű, a fej színe a világos vöröstől a kékig változhat. A szeme sötétbarna. Húsát és tojását hasznosítjuk, fogyasztjuk. Húsa levesnek, sültnek egyaránt kiváló, comb­ját füstöléssel is tartosítják.

v.jpg

Rézpulyka, kakas.

 

c.jpg

Rézpulyka, tojó.

 

BRONZPULYKA:

Az amerikai bronzpulyka a legrégebben kitenyésztett pulykafajták egyike. Honosult fajta. A magyar változat a standard bronzpulykánál kisebb testű, köszönhetően a magyar parlagi fajtával történt keresztezésnek. A kakas 6–8 kg, a tojó 5–6 kg súlyú. Évi tojástermelése 50-80 db. A kakas színe nyakától a háta közepéig világos bronzszínű, melle, törzse és szárnyai bronzárnyalatú feketék. Szintén alkalmas külterjes tartásra, edzett, igénytelen.

 

 

 

 c.jpg

Bronzpulyka, kakas.

b.jpg

Bronzpulyka tyúkok.

kep028.jpg

3 hónapos bronzpulykák. Saját kép.

kep039.jpg

3 hónapos bronzpulyka. Saját kép.

FONTOS DOLOG A PULYKÁK ÉLETÉBEN: A MÉREGHÁNYÁS

A pulyka méreghányásának idejét, a nyolchetes kort, válságos szakasznak tartják. A bajt megelőzhetjük, ha nyolchetes koruk körül fehérjében gazdagabb takarmányt adunk, s vitaminkúrára fogjuk őket. A méreghányás 9–13 hetes korukig lezajlik, és utána jelentősen megnő az ellenállóképességük. A méreghányás valójában a pulykák black head disease- nevű betegsége. Ezt egy egysejtű parazita a Histomonas meleagridis okozza, amivel egy féreg (Heterakis gallinarum) felcsipegetése során fertőződnek az állatok. Ez a betegség vakbél és májgyulladást szokott okozni. Ha felboncol egy ilyen állatot akkor térképszerű elhalásokat találhat a májban. Amit észrevehet egy fertőződés esetén, hogy csökken a takarmány értékesülés (nem híznak jó ütemben), híg a bélsár, vérszegények lesznek és akár el is pusztulhatnak. Sok telepen adnak megelőzés céljából dimetridazol tartalmú készítményeket. Ezt a takarmányba kell keverni. Persze a megelőző gyógyszerezés előtt sem árt, ha bélsármintát küld laboratóriumi vizsgálatra. A dimetridazolt az állatorvosa tudja majd felírni, illetve ha már megbetegedtek az állatok akkor van rá gyógyszer is, amit szintén ő írhat fel.

A pulykák kedvenc étele: vöröshagyma szár, túró, főtt tojás, mindenféle gabona leörőlve (pl.: kukorica, búza.) és pulyka táp. 

c.jpg

1 hetes bronzpulyka. Saját kép.

b.jpg

3 hónapos bronzpulykák. Saját kép.

b.jpg

3 hónapos bronzpulyka, tojó.

Saját kép.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 109
Heti: 295
Havi: 1 980
Össz.: 264 922

Látogatottság növelés
Oldal: A pulykák
Minden, ami baromfi! - © 2008 - 2024 - mindenamibaromfi.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »