Minden, ami baromfi!

Ez az oldal baromfikról szól, tenyésztőknek hasznos tippeket ad és kezdő baromfitenyésztőket tanácsokkal segíti. Számos baromfival foglalkozik az oldal, mindenről van egy kis érdekesség. Heti szinten új dolgok vannak itt. Jó időtöltést a honlapon! ;)

          KACSA FAJTÁK

 

 

 

HÁZI KACSA:

A házikacsa vagy röviden kacsa  a récefélék családjába tartozó baromfi, a tőkés réce ("vadkacsa") háziasított változata.

Többnyire fehér színben tenyésztik, de egyes vidékeken – különösen ott, ahol vadon élő őseivel könnyen kereszteződhet – „vad” színezetű példányokat is találunk.

Húsa, mája, zsírja, tepertője finom falat, de tojását – amelynek szárazanyag- és zsírtartalma lényegesen nagyobb a tyúktojásénál – csak alaposan megfőzve fogyasszuk, mert paratífusszal fertőzött lehet. Fosztott tollával párnát töltenek.

Költés ideje átlagosan 28 nap. A kacsa hímjét gácsérnak hívjuk. A házikacsa őse a tőkés réce. Háziasításuk megközelítőleg 5000 évvel ezelőtt történt.

 

A 20. század elején a magyar parlagi kacsát már ősi magyar fajtaként említik, de származásáról biztos adataink ma sincsenek. A vízközeli falusi, tanyasi gazdaságok egyik legfontosabb baromfiféléje volt. Míg a gazdaasszony a libát eladásra nevelte, addig a kacsahús a család ellátására szolgált. A tájegységeknek kialakultak a saját típusaik. A leggyakoribb a fehér szín volt, amelyet a 20. század elején a pekingi kacsával akartak nemesíteni. A "színes", vagyis a tarka, vadas színű kacsa kisebb rangúnak számított, pedig ez a fajtaváltozat őrizte meg leginkább a magyar kacsa ősi formáját. Állománya erősen lecsökkent, Erdélyben és az alföldi tanyákon találhatóak kisebb állományai. Jelenleg a gödöllői Kisállattenyésztési Kutatóintézetben mindkét változatát tenyésztik. Nagyobb állománya található Szarvason is. 2004 óta a magyar kacsa a védett háziállataink közé tartozik.

Kitűnően bírja a mostoha viszonyokat, igénytelen, ellenálló fajta. Aránylag kistestű, a gácsér 2,5-3,2 kg, a tojó 2,3–3 kg. Húsa rendkívül jó minőségű. Leggyakoribb a fehér és a vadas színváltozat,de előfordulhat barna és fekete színben is. A vadas színű tojó sokkal visszafogottabb színű, mint a gácsér, hasonlóan a tőkés récéhez.Az úszásban segíti a lemezes csőr, úszóhártyás láb, csónak alakú test.

 

kicsi_kacsa.jpg

 1 éves pekingi, tojó. Saját kép.

 

nagy_szurke.jpg

1 éves tőkés réce, gácsér. Saját kép.

 

 

 

nagy_tokes.jpg

1 éves tőkés réce, tojó. Saját kép.

 

dagover.jpg

1 éves tőkés réce, tojó. Saját kép.

 

 bociszem.jpg

  1 éves tőkés réce, gácsér. Saját kép.

 

 geco.jpg

3 hónapos tőkés réce,  tojó. Saját kép.

 

 

 

kep013.jpg

3 hónapos tőkés réce, tojó. Saját kép.

 

 kep038.jpg

 2 hónapos tőkés réce. Saját kép.

 

 kep007.jpg

 2 hónapos tőkés réce. Saját kép.

 

 

 

PÉZSMA RÉCE:

 A pézsmaréce, másképpen pézsmakacsa, népies nevén némakacsa  a lúdalakúak rendjébe, ezen belül a récefélék családjába tartozó faj. Eredeti elterjedési területe Mexikótól délre Peruig és Uruguayig, de mára már a világ minden táján tenyésztett úszómadár lett.

A vadon élő pézsmarécék eredetileg fekete színűek, és csak nagy ritkán bukkan fel tollazatukban egy-egy fehér toll. Hasukon irizál a tollazat. A pézsmakacsák fején jellegzetes, vöröses színű, húsos kinövések láthatóak, arcuk pedig csupasz. A 3–4 kilogrammos testtömegű gácsérok jóval nagyobbak a tojóknál, amelyek átlagosan 1,5–2 kilogrammot nyomnak. (A háziasított példányok esetében jóval nagyobb tömeggel számolhatunk: a tojók akár 5, a gácséroknál pedig akár 7 kilogrammos testsúly is előfordulhat.)

A háziasított pézsmakacsa tollazata többféle színben pompázhat: tiszta fehér, barna, fekete és foltos egyedek is ismertek.

A vadon élő pézsmarécéket eddig viszonylag kevesen vizsgálták. Meglehetősen sok időt töltenek a fák koronájában, ahol kiválóan el tudnak rejtőzni. Ha megriasztják őket, lassú, nehéz szárnycsapásokkal emelkednek a levegőbe. Elsősorban a reggeli és esti órákban aktívak, ekkor szerzik növényi eredetű táplálékukat a sekély vízből. A költési időszakban egyedül vagy kisebb csoportokban látható, máskor nagyobb, akár 16 egyedből álló csapatok is megfigyelhetőek.

A néma kacsa azért is népszerű, mert – mint népi neve is mutatja – igen halk. Leginkább sziszeg, néha morog és csendesen hápog. Kárpótlásul változatos metakommunikációs eszközöket használ: kattogtatja a csőrét, rázza a fejét, felfújja magát, billegeti a farkát stb.

 A pézsmaréce tojója a vadonban faüregekbe, gödrökbe rakja tojásait. A kirakott költőládákat is előszeretettel használja. A 8–21 tojás 35 napon belül kel ki. A sárga-barna pelyhes fiókák fészekhagyók.

A pézsmaréce vadon élő állománya nem veszélyeztetett, háziszárnyasként pedig egyre gyakoribb. Dél-Amerikából származik, az első európai felfedezők érkezésekor már házi pézsmarécékkel találkozhattak. A 16. században hozták az óvilágba, ahol népszerű asztali fogássá váltak. Később a pekingi kacsa a háttérbe szorította, mint húsforrást, azonban az utóbbi 35 évben ismét gazdasági szempontból jelentős baromfifaj lett, intenzív tenyésztése többek között Franciaországban, Olaszországban és Tajvanon folyik. Húsa nagyon ízletes, valamivel több fehérjét és kevesebb zsírt tartalmaz, mint a házikacsáé. Májtermelése is kiváló.

 

a.jpg

1 éves pézsma réce, tojó. Saját kép.

 

 kep005.jpg

Vízben úszó pézsma réce, 2 hónapos. Saját kép.

 

kep039.jpg

2 hónapos pézsma réce, valószínű, hogy tojó. Saját kép.

 

kep013.jpg

2 éves pézsma réce, tojó. Saját kép.

 

kep012.jpg

2 darab 2 hónapos pézsma kacsa. Saját kép.

Valószínű, hogy mindkettő tojó.

 

kis_kroko.jpg

 1 napos pézsma kacsa. Saját kép.

 

 

 

kep009.jpgkep008.jpgkep013.jpg

2 hónapos pézsma récék. Saját kép.

kep011.jpg

 

 

 kep013.jpg

Ezen a képen vegyes fajtájú kacsák vannak. Saját kép.

(Vegyes fajtájú  alatt azt értem, hogy pézsma, tőkés és pekingi is van a képen.)



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 72
Heti: 350
Havi: 2 035
Össz.: 264 977

Látogatottság növelés
Oldal: Kacsa fajták
Minden, ami baromfi! - © 2008 - 2024 - mindenamibaromfi.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »